Awaryjne zasilanie serwerowni — UPS czy agregat prądotwórczy?

Awaryjne zasilanie serwerowni — UPS czy agregat prądotwórczy?

W budynkach, w których znajdują się centra danych, należy pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu tego typu pomieszczeń. Według obowiązujących norm zarządca powinien zadbać o właściwe warunki panujące wewnątrz, a także zapewnić ochronę przeciwpożarową i antywłamaniową. Kluczowy jest również stały dostęp do energii elektrycznej, aby w razie awarii użytkownicy nie utracili ważnych danych. Sprawdź, jakie rodzaje awaryjnego zasilania są dostępne na rynku.

Jaki zasilacz UPS wybrać?

Na rynku dostępne są trzy podstawowe rodzaje tego typu urządzeń. Mowa o zasilaczu off-line, line-interactive oraz on-line. Trzeci z wymienionych wariantów sprawdzi się najlepiej jako awaryjne zasilanie serwerowni. Taki system zapewnia stały, niezakłócony dopływ prądu, mimo chwilowych zaników w dostawie. Klienci powinni zwrócić uwagę na następujące cechy UPS-a:

  • moc znamionowa,
  • kształt sinusoidy (napięcia wyjściowego),
  • czas przełączania (powinien być jak najkrótszy!),
  • liczba gniazd,
  • czas podtrzymania akumulatorowego (musi wystarczyć na zapisanie wszystkich danych).

Czym kierować się przy doborze agregatu prądotwórczego?

Poprzez instalację UPS użytkownicy zyskują kilka dodatkowych minut na bezpieczne zamknięcie systemu (bez ryzyka utraty firmowych danych). Takie rozwiązanie może okazać się niewystarczające w niektórych przedsiębiorstwach, gdzie wymagana jest ciągłość pracy. W takich przypadkach warto podpiąć zasilanie pod dodatkowe źródło energii w postaci generatora prądu. Tutaj należy kierować się przede wszystkim mocą urządzenia oraz ekonomiczną i cichą pracą. Dobrze też, aby agregat był wyposażony w tzw. układ samoczynnego załączania rezerwy i stabilizator napięcia AVR.

Komu zlecić wykonanie instalacji zasilania awaryjnego w data center?

Już na etapie projektowania firmowej serwerowni należy uwzględnić kwestię montażu dodatkowego źródła energii. Dobór określonego sprzętu zależy od wielkości samego centrum danych oraz dziennego poboru mocy. Ponadto trzeba wygospodarować miejsce na generator prądu sporych rozmiarów lub szafę RACK z zasilaczem UPS. Dobrze więc wybrać firmę instalacyjną, która zajmie się zarówno samym projektem, jak i montażem oraz pracami serwisowymi.